شعب

معرفی انواع مواد مرجع آزمایشگاهی

مواد مرجع (Reference Materials) واژه ای عام از موادی است که فرآیندهای اندازه گیری معتبری برای تعیین ماهیت ، همگنی و پایداری و تعیین مقادیر مشخصه های مختلف بر روی آن انجام شده است. این مواد برای معتبر سازی روش های اندازه گیری ، کالیبراسیون تجهیزات ، برگزاری آزمون های PT/EQA ، تعیین عدم قطعیت آزمایش ها و انجام کنترل های دوره ای مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد با روش های دقیق، تولید، آنالیز و تعیین مشخصات می گردند. ویژگی عمده این مواد شامل همگنی، پایداری و قابلیت ردیابی اندازه شناسی است. همگنی به معنی یکسان بودن آماری کلیه نمونه های تولید شده در یک بچ کاری است و بایستی با روش های خاصی ایجاد شود. پایداری به معنی ثابت بودن خواص در یک بازه ی زمانی قابل توجه و قابل استفاده است. قابلیت ردیابی اندازه شناسی به معنی ارتباط یکای مشخصه اندازه گیری شده و روش اندازه گیری با سیستم بین المللی اندازه گیری و یکاها است.

اما در تعریف استاندارد برای این مواد دو واژه به صورت کلی وجود دارد:

ماده مرجع یا Reference Material (RM) : ماده ­ای به اندازه کافی همگن و پایدار، نسبت به یک یا چند مشخصه خاص، که برای کاربرد مورد نظر در یک فرآیند اندازه گیری، مناسب است.

ماده مرجع گواهی شده یا Certified Reference Material (CRM) : ماده مرجعی است که توسط یک روش اجرایی معتبر از لحاظ اندازه شناسی، یک یا چند مشخصه خاص به آن تخصیص یافته است، همراه با گواهینامه ماده مرجع، که مقدار مشخصه و عدم قطعیت مربوط به آن و بیانی از قابلیت ردیابی اندازه شناسی را ارائه می دهد.

در همین راستا مرکز فنون آزمایشگاهی به عنوان گسترده ترین تولید کننده ماده مرجع (RM , CRM) در حوزه های مختلف اقدام به تولید انواع مواد مرجع نموده است. این مواد مطابق با استاندارد بین المللی ISO17034 و ضوابط و الزامات آن تولید شده اند. به همبن لحاظ می توان ادعا نمود مواد مرجع تولیدی دارای کیفیتی مثال زدنی و قابل رقابت با هماتاهای خارجی خود است. تولید این مواد به صورت گسترده باعث می شود نیاز کشور در تأمین این دسته از مواد به خارج کاهش یافته و خروج گسترده ارز به واسطه قیمت بالای این مواد کاهش یابد. در لینک هایی که در ادامه آمده می توانید اطلاعات مواد مرجع (CRM) تولیدی توسط مرکز فنون آزمایشگاهی را در حوزه های مختلف مشاهده نمایید. به اطلاع می رساند که با توجه به راه اندازی سیستم آنلاین فروشگاهی امکان خرید از طریق همین سایت نیز فرآهم شده است.

 

 

مقالات تخصصی

استاندارد حلال چیست؟ راهنمای کامل برای گواهینامه تولید و عرضه محصولات حلال

در فرآیند تولید محصولات غذایی حلال، امری بسیار حیاتی به نام استاندارد حلال وجود دارد. این استانداردها نشان‌دهنده این است که محصولات تولیدی با ملاحظات

ادامه مطلب »
گواهینامه‌های ایزو

استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵: راهنمای صلاحیت آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون

استاندارد جدید ISO/IEC ۱۷۰۲۵:۲۰۱۷ به عنوان یک راهنمای حیاتی برای صلاحیت آزمایشگاه‌ها و کالیبراسیون معرفی‌شده‌است. این استاندارد نه تنها به افزایش اعتبار و اعتماد آزمایشگاه‌ها

ادامه مطلب »